Notable League and Tournament results – 2018/2019

Swindon league Tournaments

Ladies singles : Winner – Deb Sealey, Runner Up – Chris Manson

Division 2 : Winners  – Ferndale B (Dave Kimber, Stuart hobbs, Paul Kirk, Brenda Baldwin)

Division 3 : Runners Up – Ferndale E (John Lewis, Chris Manson, Bhagyesh Soni)

Picket handicap team : Runners Up – Shaheen Jeewanjee, Ryan Camelo, Darren Leckie, Brunda Krishnamurthy

Ferndale closed Tournaments

Club championship (Lee Kelly Memorial Shield)

Singles : Winner – Ken Jackson, Consolation – Dave Kimber

Doubles : Winners – Gavin Brown & Paul Kirk

Under 13’s : Winner – Ryan Camelo

Ferndale Junior Plus League

Div 1 : Winners – Red Aces (Ryan Camelo, Dave Kimber & Dave Taylor), Runners Up – #COYS (Bhagyesh Soni, John Lewis)

Div 2 : Winners – T.T. Warriors (Kristian Kember & Collin Best), Runners Up – Ping Pong (Kaylon Todoron, Darren Leckie)

Notable League and Tournament results – 2017/2018

Swindon league Tournaments

Ladies singles : Winner – Deb Sealey, Runner Up – Chris Manson

Division 2 singles : Winner – Deb Sealey

Handicap Doubles : Winners – Dave Tayor & Nick Newton, Runners Up – Cliff Barrett & Hugo Stevenette

Picket handicap team : Winners – Andrew Smith, Cliff Barrett & Daniel Johnston

Ferndale closed Tournaments

Christmas & Easter junior singles : Winner Cliff Barrett

Club championship (Lee Kelly Memorial Shield)

Singles : Winner – Andrew Smith, Consolation – Brenda Baldwin

Doubles : Stuart Hobbs & Cliff Barrett

Ferndale Junior Plus League

Div 1 : Winners – Quick Maths (Cliff Barrett & Dave Taylor)

Div 2 : Winners – Wacky Wacky (Hugo Stevenetty & Brunda Kishnamurthy)

Tournament Results for Year 2016/2017

FERNDALE PLUS LEAGUE TOURNAMENT – EASTER
Juniors:
Winner – Cliff Barrett
R/U – Vedang Joshi
Senior Helpers:
Winner – Dave Kimber
R/U – Mark Newman

FERNDALE PLUS LEAGUE TOURNAMENT – CHRISTMAS
Juniors:
Winner – Cliff Barrett
2nd – Vedang Joshi
3rd – Kristian Kember
Cadets:
Winner – Oliver Pickett
2nd – Rhiddhi Mundada
3rd – Nathanial Newman
Senior Helpers:
Winner – Tamas Kult
2nd – Mark Newman
3rd – David Kimber

JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Winner – Hugo Stevenette
R/U – Vedang Joshi

UNDER 13 BOYS
Winner – Ryan Camelo
R/U – Conrad Skoczek

JUNIOR GIRLS
Winner – Riddhi Mundada
R/U – Alicia Skoczek

BUTTERFLY SKILL AWARDS
Arnav Mundada: Bronze
William Mungia: Bronze, Silver & Gold
Bhagyesh Soni: Bronze, Silver & Gold
Riddhi Mundada: Bronze, Silver & Gold
Suzanne Baldwin: Bronze, Silver & Gold
Bhagyesh Soni: Gold
Ryan Camello: Gold
Conrad Skoczek: Gold

SENIOR CLUB CHAMPIONSHPS
Winner – Brenda Baldwin
R/U – Pradeep Bhardwaj
Consolation:
Winner – Dave Kimber
R/U – Gerry O’Conner
Club Doubles
Winners – Mark Newman & Chris Mason, Nick Newton & Daniel Johnstone

FERNDALE JUNIOR PLUS LEAGUE
Division 1
Winners – Underdogs: Cliff Barrett & David Taylor
Runners Up – Jack McCarthy, Tamas Kult
Division 2
Winners – Unbeatables: Riddih Mundada & Paul Kember
Ginger & Grey: Nathanial Newman & Mark Newman

Junior Top Average – Hugo Stevenette

SWINDON LEAGUE
Division 2
Winners – Ferndale “C” David Kimber, Stuart Hobbs, Paul Johnson & Brenda Baldwin
Pickett Team
Winners – Ferndale Nick Newton, Dave Taylor & Tanya Brown
Runners Up – Ferndale Tamas Kult, Hugo Stevenette & Darren Leckie
Robey Singles
Winner – Cliff Barrett
Ladies Singles
Winner – Debbie Sealy