Tournament Results for Year 2016/2017

FERNDALE PLUS LEAGUE TOURNAMENT – EASTER
Juniors:
Winner – Cliff Barrett
R/U – Vedang Joshi
Senior Helpers:
Winner – Dave Kimber
R/U – Mark Newman

FERNDALE PLUS LEAGUE TOURNAMENT – CHRISTMAS
Juniors:
Winner – Cliff Barrett
2nd – Vedang Joshi
3rd – Kristian Kember
Cadets:
Winner – Oliver Pickett
2nd – Rhiddhi Mundada
3rd – Nathanial Newman
Senior Helpers:
Winner – Tamas Kult
2nd – Mark Newman
3rd – David Kimber

JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Winner – Hugo Stevenette
R/U – Vedang Joshi

UNDER 13 BOYS
Winner – Ryan Camelo
R/U – Conrad Skoczek

JUNIOR GIRLS
Winner – Riddhi Mundada
R/U – Alicia Skoczek

BUTTERFLY SKILL AWARDS
Arnav Mundada: Bronze
William Mungia: Bronze, Silver & Gold
Bhagyesh Soni: Bronze, Silver & Gold
Riddhi Mundada: Bronze, Silver & Gold
Suzanne Baldwin: Bronze, Silver & Gold
Bhagyesh Soni: Gold
Ryan Camello: Gold
Conrad Skoczek: Gold

SENIOR CLUB CHAMPIONSHPS
Winner – Brenda Baldwin
R/U – Pradeep Bhardwaj
Consolation:
Winner – Dave Kimber
R/U – Gerry O’Conner
Club Doubles
Winners – Mark Newman & Chris Mason, Nick Newton & Daniel Johnstone

FERNDALE JUNIOR PLUS LEAGUE
Division 1
Winners – Underdogs: Cliff Barrett & David Taylor
Runners Up – Jack McCarthy, Tamas Kult
Division 2
Winners – Unbeatables: Riddih Mundada & Paul Kember
Ginger & Grey: Nathanial Newman & Mark Newman

Junior Top Average – Hugo Stevenette

SWINDON LEAGUE
Division 2
Winners – Ferndale “C” David Kimber, Stuart Hobbs, Paul Johnson & Brenda Baldwin
Pickett Team
Winners – Ferndale Nick Newton, Dave Taylor & Tanya Brown
Runners Up – Ferndale Tamas Kult, Hugo Stevenette & Darren Leckie
Robey Singles
Winner – Cliff Barrett
Ladies Singles
Winner – Debbie Sealy

Ferndale Plus League Results 2015/16

 

FIRST HALF

Team              Played           For      Agst    Points    Players

Tableable         8                   90       44          90       Conor McGilligan & Brunda Murthy

Under Dogs     8                   86       52          86       Cliff Barrett & David Taylor

All Stars            8                   84       58          84

Fury                  8                   76       63          76

Red Robin        8                   71       67          71

Stompers         8                   70       85          70

Best Villa          8                   56       71          56

Ginger/Grey    8                   49       84          49

Monkeys          8                   41       88          41

DIVISION ONE – Trophies awarded to 1st, 2nd 3rd

All Stars            5                   59       29          59       Hugo Stevenette & James Laytham

Red Robin        5                   58       34          58       Sarosh Khan & David Kimber

Under Dogs     5                   54       35          54       Cliff Barrett & David Taylor

Tableable         5                   42       45          42

Fury                  5                   40       56          40

Stompers         5                   33       60          33

DIVSION TWO – Trophies awarded to 1st  2nd  3rd

Best Villa          5                   50       38          50       Archie & Colin Best

Hotspurs          5                   46       39          46       Oliver & Nathan Pickett

Supper Reds    4                   44       29          44       Jack McCarthy & Gerry O’Connor

Shreddies        4                   35       32          35

Monkeys          4                   33       56          33

Ginger&Grey  5                  32       38          32

TOP JUNIOR AVERAGES

1st     Conor McGilligan  80%  Trophy awarded .

2nd     Hugo Stevenette  53%

3rd     Jason Claybrough  46%